Menu

Swetry i kardigany – coś dla każdej z nas

8 stycznia 2018 - Moda damska, Moda męska

Co to jest kardigan? Technicznie rzecz biorąc, kardigan jest po prostu sweterkiem, który zapina się z przodu. Kiedyś do tego używano tylko guzików, dziś również haftek, kokard czy zamków błyskawicznych. Pierwotnie była to odzież męska, nazwana imieniem Jamesa Brudenalla, generała brytyjskiej armii i siódmego hrabiego Cardigan. Takie swetry wykorzystywano podczas wojen, ale z czasem stały się one klasyczną częścią odzieży damskiej i męskiej, jak na przykład w sklepie https://zoio.pl/odziez-damska/swetry-i-kardigany . Dziś jednak mianem kardigana określa się różne ciuchy: na przykład dziane bluzy z kapturami, wełniane blezery, kurtki i płaszcze, różnego rodzaju swetry, dekoracyjne haftowane wzorami, ale także szydełkowane bluzy.

Są też tradycyjne kardigany, które nie wychodzą z mody. Raglan, płatek śniegu, wzór aran… te klasyczne rodzaje kardiganu są tak popularne, że czasami można je znaleźć wykonane z bawełny zamiast wełny bo wszyscy lubią nosić swetry wiosną i jesienią.

swetry i kardiganyKardigany dobrze komponują się z dopasowanymi sukienkami. Czasami można spotkać zestaw – ciepły sweter i wyściełaną spódnicę. Chociaż są bardziej prawdopodobne, że będą noszone jako pojedynczy zestaw, można je w naturalny sposób łączyć i dzielić. I oczywiście nadal można znaleźć klasyczny kardigan w stylu boyfriend, wykonany z grubej dzianiny z grubymi, dużymi guzikami lub klasycznym kapturem.

Ale co sprawia, że kardigan staje się podstawą szafy?

Kardigan zyskał to miejsce dzięki swej praktyczności i kobiecości. Zastąpił bluzy z kapturem, kiedy spódnice i sukienki na co dzień odzyskały swoje miejsce w damskiej szafie. Kardigan jest łatwiejszy w noszeniu niż swetry, ponieważ można go nosić bez zepsucia fryzury czy makijażu, dzięki czemu jest doskonałym „regulatorem temperatury” dla kobiet, które przechodzą z cieplejszego do chłodniejszego otoczenia przez cały dzień – na przykład z ciepłego autobusu, do ogrzewanego biura.

A jeśli mieszkasz w ciepłym miejscu, możesz wrzucić kardigan do torby i zastosować go podczas pracy w klimatyzowanym biurze, gdzie latem może być całkiem chłodno. Jeśli mieszkasz w chłodnym klimacie, też warto mieć kardigan – doskonale zastępuje garsonkę, i jest o wiele bardziej ciepły i seksowny. Kardigany są po prostu jedną z najbardziej praktycznych rzeczy, jakie kobieta może mieć.