Jak dobrze chronić swoje sweterki damskie – nasz poradnik

Sweterki damskie wymagają szczególnej troski, szczególnie te wykonane z grubych, drogich materiałów, takich jak wełna merino czy kaszmir. Jeśli uważasz swój ukochany sweter ze sklepu https://zoio.pl/odziez-damska/swetry-i-kardigany za dobrą inwestycję, chcesz nauczyć się jak je właściwie chronić. Większość włókien, zarówno naturalnych jak i wykonanych przez człowieka, wymaga szczególnej uwagi, dzięki czemu możesz zapoznać się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci wyglądać świetnie w różnych porach roku.

Sweterki damskie lubią się rozciągać – jeśli powiesisz je na wieszaku w szafie, skończy się na większym lub źle dopasowanym swetrze. Złóż je i położ na półce w szafie. Niektórzy przechowują swoje sweterki damskie w indywidualnie spakowanych torebkach (bez dostępu powietrza), ale może to zaszkodzić wełnie, choć prawdopodobnie chroni przed molami. W tym celu jeszcze lepiej byłoby zaopatrzyć się w sukienki. W rzeczywistości, kiedy przechowujesz swetry na lato, prawdopodobnie najlepiej jest unikać kulek na mole. Może lepiej jest stosować kulki cedrowe, trociny cedrowe, pieprz lub suche liście laurowe – to naturalne zapachy, których mole nienawidzą. I umyć je przed przechowywaniem!

sweterki damskie

Kiedy luźne włosie swetra staje się splątane i pokryte brudem, tworzą się zbite kulki czyli mechacenie. Te przetarcie jest spowodowane tarciem podczas normalnego użycia i jest bardziej widoczne pod pachami, na rękawach i łokciach, sweterki damskie mogą mechacić się w zasadzie wszędzie – zwłaszcza te wykonane z miękkiej angory. Istnieje wiele metod depilacji mechacenia, możesz użyć dedykowanego urządzenia lub starej tępej brzytwy. By uniknąć zabrudzeń, usuńcie łupież, włosy i pył ze sweterków damskich, używając miękkiej szczotki do czyszczenia włosów. A gdy nadejdzie czas, wypierz sweterki damskie.

Zwykle można wyprać swoje sweterki damskie w pralce, ale najlepiej jest wyprać je ręcznie w łagodnym roztworze mydła w letniej, ciepłej wodzie. Spróbuj nie zwijać go, ale po prostu lekko potrząsać nim w misce podczas prania. A sweterki damskie wykonane z kaszmiru, mohairu czy angory zasługują na szczególną troskę. Można je zwinąć w duży, chłonny ręcznik do wchłaniania nadmiaru wilgoci, a następnie rozłożyć na suchej tkaninie, by wyschły – nie wieszaj ich, nie używaj też suszarki. Prasuj je – jeśli trzeba – tylko przez wilgotny, gruby puszysty ręcznik na niskim ustawieniu żelazka.

 

Anita