Menu

Czym są sukienki maxi?

27 lutego 2018 - Moda damska

Wiele kobiet może nie znać się na długich sukienkach tak dobrze, jak na innych krojach sukienek, więc jeśli chodzi o wybór sukienki na tą wyjątkową okazję w sklepie https://zoio.pl/odziez-damska/sukienki/sukienki-maxi/, często czują się zagubione pośród wielkiego wyboru. Sukienka maxi jest dokładnym przeciwieństwem sukienki mini w tym sensie, że zamiast być krótką sukienką, jest ona wystarczająco długa, aby dosięgnąć do kostek lub podłogi, stąd nazwa.

Czym są sukienki Maxi?

Typowa sukienka maxi to po prostu długa sukienka, zakrywająca dolną część ciała, zaprojektowana tak, aby sięgać aż do podłogi lub odrobinę wyżej – powyżej stóp, do kostek lub kilka cm powyżej. Chociaż istnieją pewne wariacje na temat stylizacji, większość nowoczesnych sukienek maxi nie jest w żaden sposób zwężająca się i szczelnie pokrywająca ciało, ale jest zaprojektowana tak, aby prezentować swobodną, płynną formę.

sukienki maxi

Styl maxi po raz pierwszy wkroczył na wybiegi w latach sześćdziesiątych – choć oczywiście przez wiele lat kobiety nosiły długie sukienki do podłogi. Choć sukienki maxi z lat sześćdziesiątych były wykonane z miękkich, płynnych tkanin i często ozdobione dekoracyjnymi kołnierzykami i mankietami, podstawowy design był taki sam: sukienki do podłogi (lub tuż do kostek), które podkreślają kobiece kształty, ale nie trzymają się ściśle twoich nóg.

 

Styl sukienki maxi pojawił się na fali szału na minispódniczki. Gdy londyńska moda zawróciła ludziom w głowach, „hippisi” w USA zaproponowali styl retro, powoli zaczęto się do niego przekonywać. Popularność stylu maxi dress nie rozkwitła jednak w pełni aż do lat 70.

 

W latach siedemdziesiątych XX wieku stylizacja stroju różniła się od formalnych do bardzo przypadkowych sukienek. Projekt sukni maxi ma zatem dwie odmiany: kaftan (bardziej elegancki, długi do kostek kostki, zazwyczaj z paskiem lub wcięciem w talii) i styl bohemy, hippie. Jednak już pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku stylizacja casual i jej atrakcyjność dla starszego pokolenia jako stylu „mamuśkowego” sprawiły, że sukienka maxi stała się nieaktualna i niemodna. Jednak popularność stylizacji boho sprawiła, że obecnie długie sukienki wróciły ponownie do głównego nurtu mody.